Ambulanční spojka

Ambulanční uzel SquareKnot

Ambulanční spojka je druh plochého uzlu. Je jedním z nejčastěji používaných uzlů, i když není v tahu zcela spolehlivý. Často je užíván ke svázání konců obvazů, od toho jeho název. Dá se použít k přivázání předmětu (kůlu) doprostřed uzlu

Ambulanční uzel se používá ke svázání dvou lan stejného průměru. Je ovšem nespolehlivý a při nestejném průměru lan, či při použití hladkých syntetických materiálů (například vlasec) klouže. Tento uzel je díky tomu nevhodný až nebezpečný při použití v horolezectví. Při silném utažení nebo navlhnutí jde uzel těžko rozvázat. Z tohoto důvodu se někdy do uzlu vkládá vložka nebo klín.

Nejčastějším případem využití je uvázání volných konců šátku, kterým je držena zlomená ruka. Ambulanční spojka se také používá pro svazování ocelových lan, u nichž je díky jinému chování materiálu spolehlivá a někdy i ke spojení dvou smyček jejich provlečením.1)

Ambulanční uzel, Čtvercový uzel, Herkulův uzel, Plochý uzel, Rovný uzel, Soukenický uzel, hovorově též Ambulák

K vázání se vztahuje jednoduchá poučka: levý přes pravý a pod, pravý přes levý a pod.

Registrace k rekordu Rekord uzlů

Město Dobříš je držitelem českého rekordu v počtu osob vázajících během jedné chvíle ambulanční uzel. Tento rekord byl ustanoven na městských slavnostech 24. května 2008 a jeho hodnota je 362 osob.2)


  • ambulanční_spojka.txt
  • Poslední úprava: 07. 02. 2018 - 04:56
  • (upraveno mimo DokuWiki)